Prstové barvy: Jak s dětmi začít?

Přemýšlíte, že byste doma s dětmi vyzkoušeli prstové barvy? Super! Určitě vám v tom fandíme, ale aby to pro vaše dítko mělo smysl a vy přitom neztratili nervy, je dobré držet se základních rad. Co vás společně bude bavit? Vyzkoušejte tipy Venduly Havlíkové, učitelky z mateřské školy.

 

Než vůbec začnete tvořit, je třeba pořídit kvalitní barvy určené pro malování prsty. Nejlépe tedy takové, které dítěti neublíží, pokud barvu olízne nebo se s ní ušpiní na kůži (což se obojí může stát, ani nevíte jak). Také je důležité myslet na to, aby šla barva dobře vyprat z oblečení, umýt z nábytku nebo dětských rukou. Prodávají se barvy v kelímku i v tubě. Barvy v kelímku nejsou pro první tvoření praktické, dítě do nich máchne ruchou a smíchá je, což zpátky nevrátíte. Je lepší pořídit barvy v tubě, abyste vymáčkli jen požadované množství. Můžete vyzkoušet prstové barvy Jar Melo v tubě, které jsou ředitelné vodou, a tak splňují všechny popsané aspekty.

 

S prstovou barvou můžete začít už mezi prvním a druhým rokem. Je potřeba počítat s tím, že dítě bude špinavé. Pro začátek zvolte pouze jednu barvu a nechte dítě malovat. Postupně barvy přidávejte. Pokud totiž dáte dítěti hned všechny barvy, smíchá si je a ve výsledku bude malovat jen hnědou barvou.

 

285A7953

 

Barvy v sáčku jako první seznámení

 

Jako jednu z prvních seznamovacích aktivit s barvou pro nejmenší děti jsem zvolila "Kouzelný sáček". Do uzavíratelného igelitového sáčku (prodávají například v Ikea nebo DMku) nanesete barvu a dobře uzavřete. Nechte dítě, ať rozmazává barvu prsty. Tato aktivita má velkou výhodu, na kterou budete později s láskou vzpomínat - dítě zůstává čisté. Později můžete dát do pytlíku dvě barvy a nechte míchat další odstíny a barvy doplňkové.

 

IMG_5225

 

Umělecká díla jako první výzva

 

S prstovou barvou už zvládnete společně vytvořit první dětská umělecká díla. Zkuste otisky rukou, nohou a prstíků. Můžete také dětem vyrobit molitanová či bramborová razítka.

 

Tip: Pokud se vám nechce razítka tvořit, najdete je zde na e-shopu v Kreativním kufříku s prstovými barvami. Razítka se vsouvají do přiloženého držáku, dobře se budou držet i těm nejmenším výtvarníkům. V kufříku také najdete tipy na tvoření a všechny potřebné pomůcky včetně prstových barev. Plechový kufřík vám může posloužit pro uschování prvních výtvarných pokusů dětí.

 

285A7998

285A7937

 

Kulička a ledové barevné kostky

 

Velkou motivací k tvoření bývají různé zábavné aktivity. Zkuste do tvořítek na led rozmíchat barvu s vodou, doprostřed dát dřevěné špachtle a v mrazáku zamrazit. Dítě pak maluje barevným ledem.

 

Další zájímavou aktivitou, která bude malé děti určitě bavit, je krabice se skleněnou kuličkou. Do krabice (nebo víka z krabice od bot) vložte papír, na některá místa naneste společně barvu a nechte dítě, ať natáčí krabici na strany a skleněnkou barvu rozválí.

 

Napsala: Vendula Havlíková (@ve_pl), maminka na rodičovské a učitelka v mateřské škole

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení